Su Arıtma Cihazı Filtrelerinin Değişim Süreleri

Su Arıtma Cihazı Filtrelerinin Değişim Süreleri

Membran Filtre

Membran filtre; su arıtma cihazının ana filtresidir. Yani su arıtma cihazının beyni memran filtredir. Sediment, GAC aktif karbon filtre ve CTO aktif karbon filtrelerinden su geçtikten sonra memran filtreye girer. Yukarıda belirtilen su arıtma filtreleri, membran filtreyi ve cihazın diğer parçalarını koruyucu filtrelerdir. Aynı zamanda membran filtreye suyu kolay arıtması için hazırlık yaparlar. Membran Filtrenin kullanım ömrü, diğer filtrelerin zamanında yapılması koşuluyla en az 2 yıldır. Fakat suyun bölgesel ve zamansal olarak kirlilik değerlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Sağlıklı ve kaliteli bir su içmek istiyorsanız Membran filtenizi zamanında değiştirmeye dikkat ediniz. Zamanında değiştirilmeyen filtreler sonucu suda bakteri oluşmakta ve sağlığa zarar verebilmektedir.

Sediment (Tortu) Filtre

Sediment filtre su arıtma cihazının 1. Aşaması olarak da bilinir. Su ilk olarak bu filtreden geçer ve tortu filtrenin görevi isminden de anlaşılacağı üzere sudaki kum-tortunun süzülümünü sağlar ve suyun membranda arıtımı için suyu hazırlayan ilk aşama filtredir. Değişim süresi arıtılacak suyun kirlilik oarnına göre değişmekle birlikte ortalama 6 aydır. Bölgesel ve zamansal olarak bu süre azalıp artabilmektedir.3-9 ay arasında değişim yapılabilir ortalama 6 ayda sediment filtrenin değişimi yapılmalıdır. Değişim yapılmadığı taktirde görevini yerine getiremez ve cihazın diğer filtreleri ile diğer parçalarının kullanım ömrünü kısaltır kısa sürede arızalanmaya sebep olur. Sağlığınız ve cihaz kullanım ömrü için zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

(GAC) Granül Aktif Karbon Filtre

GAC aktif karbon filtre su arıtma cihazının 2. aşaması olarak da bilinir. Su sediment filtreden geçtikten sonra GAC filtreye girer. GAC aktif karbon filtre, suda çözünmüş halde bulunan başta klor olmak üzere kötü koku ve tat veren tüm kimyasal maddeleri arıtır ve suyu arıtımı için membran filtreye hazırlar. Değişim süresi bölge bölge değişmekte olup ortalama 6 aydır.3-9 ay arasında değişimi yapılmalıdır. Değişim yapılmadığı takdirde membran filtre çok daha kısa sürede arızalanır. Bu filtrenin zamanında değiştirilmesi membran filtrenin kullanım ömrünü arttırır. Sağlığınız ve cihaz kullanım ömrü için zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

(CTO) Blok Aktif Karbon Filtre

Blok aktif karbon filtre; su arıtma cihazının 3. aşaması olarak da bilinir. Su, sediment ve GAC filtrelerden geçtikten sonra CTO filtreye girer. CTO blok aktif karbon filtrenin görevi ise, suda ki kötü kokuyu ve kötü tat veren tüm maddeleri arıttıktan sonra ayrıca GAC filtreden gelen tortuyu tutarak membran filtreye geçişini engeller ve membran filtreyi korur. CTO filtrenin değişim süresi 3-9 ay arasında bölge bölge değişmektedir, ortalama ise 6 ayda değişimi yapılması gerekmektedir. Değişim yapılmadığı takdirde membran filtre çok daha kısa sürede arızalanır. Bu filtrenin zamanında değiştirilmesi membran filtrenin kullanım ömrünü arttırır. Sağlığınız ve cihaz kullanım ömrü için zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

Post Carbon Filtre(Tatlandırıcı)

Post Karbon filtre, su arıtma cihazının 5. Aşaması olarak da bilinir. Görevi ise, membran filtreden çıkan suya yumuşak bir içim kazandırmak ve hoş bir tat vererek kaynak suyu niteliğinde bir su tüketmenizi sağlamaktır. Değişim süresi 1 yıldır. Zamanında değişim sağlanmadığı takdirde içerisinde yosun ve bakteri oluşmaktadır. Bunun sonucunda da sağlığa zararlı virüsler oluşarak suyla birlikte tüketme ihtimali vardır. Sağlığınız için zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyiniz. Zamanında değiştirilmeyen filtreler sağlığa zarar verebilmektedir.

Mineral Filtre

Mineral filtre su arıtma cihazının 6. aşamasında kullanılan bir filtredir. Suyun arıtma işlemi gerçekleştikten sonra, suyun içeriğinde olması gereken ama sularımızda genellikle gerekli miktarda bulunmayan mineralleri (kalsiyum, sodyum, potasyum yoğunlukta olmak üzere çeşitli mineraller) suyun içeriğine katarak, suyla birlikte mineralleri almamıza yardımcı olur. 0-12 yaş grubu çocuk, yaşlı veya hamilerin olduğu ailelerin cihazlarında bulunmasını önerdiğimiz bir üründür. Kullanım ömrü 18 -24 aydır. Zamanında değişim sağlanmadığı takdirde içerisinde yosun ve bakteri oluşmaktadır. Bunun sonucunda da sağlığa zararlı virüsler oluşarak suyla birlikte tüketme ihtimali vardır. Sağlığınız için zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyiniz. Zamanında değiştirilmeyen filtreler sağlığa zarar verebilmektedir.

Alkali Filtre

Alkalin filtresi su arıtma cihazının 7. Aşamasında kullanılan bir filtredir. Suya çeşitli mineraller ekleyerek pH seviyesini yükseltir. Suyu antioksidan durumuna getirir. Kullanım ömrü 18 -24 aydır. Zamanında değişim sağlanmadığı takdirde içerisinde yosun ve bakteri oluşmaktadır. Bunun sonucunda da sağlığa zararlı virüsler oluşarak suyla birlikte tüketme ihtimali vardır. Sağlığınız için zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyiniz. Zamanında değiştirilmeyen filtreler sağlığa zarar verebilmektedir.

Detox Filtre

Detox Filtre, su arıtma cihazının 8. ve son aşamasında kullanılır. Görevi suyun yapısal olarak H2O yapısını düzene sokmaktır. Su, detox filtre içerisini girdiğinde titreşime uğrar ve sudaki oksijen maleküllerini (H2O yapısını) bu sayede düzene sokarak vücutta çok daha kolay emilimini sağlamaya yardımcı olur. Değişim süresi yoktur fakat belli bir süre sonra diğer filtreler gibi zamanında değişim sağlanmadığı takdirde Detox filtrenin içerisinde yosun ve bakteri oluşmaktadır. Bunun sonucunda da sağlığa zararlı virüsler oluşarak suyla birlikte tüketme ihtimali vardır. Sağlığınız için zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyiniz. Zamanında değiştirilmeyen filtreler sağlığa zarar verebilmektedir.

İlgili Gönderiler:

3Yorumlar

 • Avatar
  Mahmut
  Sep 6, 2019

  Su arıtma ile ilgili güzel bilgiler.

 • Avatar
  Ali
  Dec 9, 2019

  Merhaba, Filtre değişim süreleri standart mıdır ?

  • Avatar
   WaterGold
   Nov 12, 2020

   Merhaba, Sudaki kirlilik oranınına ve kullanım miktarınıza göre değişim göstermektedir. Detaylı bilgi için 0553 517 79 80 Numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yapın

Tüm alanlar zorunludur

İsim:
E-posta: (Yayınlanmadı)
Yorum Yap:
Tür kodu
Sektörel Firma Rehberi CEVRE SU